A nejen to. Například občané žijících v Brdech si stěžují na pohyb přemnožené zvěře i po návsích a náměstích. Dle statistik přibylo 15 procent nehod, jejichž příčinou byla srážka se zvěří. Bohužel i velmi dobří řidiči nedokáží srážce s vysokou či černou zvěří často zabránit.

"Střet s vysokou nebo černou zvěří dosahuje zpravidla škody v řádu desítek tisíc korun. Ve vyšší rychlosti ale i kolize s několikakilovým zajícem může přivodit podstatné škody na předku vozidla. Totéž platí o specifických škodách na čelních sklech srážkou s většími ptáky. Nejhorší bývají ojedinělé události, kdy zvíře po nárazu ve vysoké rychlosti dokonce prorazí přední sklo a pronikne do kabiny. Tam jsme již registrovali i škody na zdraví posádky vozidla," vysvětlila Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Co mají řidiči dělat, když ke srážce se zvěří dojde?

Zapomeňte na nedělní oběd a v každém případě zavolejte policii. Pokud byste si poražené zvíře odvezli, hrozí vám obvinění z pytláctví a vysoká pokuta. Volně žijící zvěř není ničím majetkem a ulovit ji může pouze osoba, která disponuje loveckým lístkem. Srážka autem však ani v takovém případě nepatří k povoleným způsobům lovu. Policie se postará o to, aby mrtvé zvíře bylo odvezeno jedinými odpovídajícími osobami - myslivci.

Pokud jste se někde náhodou dočetli, že by Vám škodu měli uhradit myslivci, není to pravda. Naopak by to mohli být právě myslivci, kteří by po Vás měli právo požadovat náhradu škody jako správci honitby. A navíc zvířata nejsou jejich majetkem a tudíž za ně nemohou zodpovídat. To však neplatí pro domácí zvíře, například krávu. "Jinak by to bylo, kdyby nehodu způsobila třeba kráva. Ta má svého majitele, který měl zabezpečit, že zvíře nebude běhat volně po silnici. Na něho se pak můžete obrátit s žádostí o náhradu škody," řekl advokát Tomáš Pelikán.

Se škodou se obraťte na svou pojišťovnu

To platí zejména v případě, pokud máte sjednané havarijní pojištění. Nezapomeňte nehodu zdokumentovat, aby později nenastal problém s dokazováním škody. Pokud havarijní pojištění nemáte, nezoufejte a raději se dobře podívejte do své smlouvy o povinném ručení. Některé pojišťovny totiž kryjí střet se zvěří i v rámci povinného ručení. To platí například pro pojišťovnu Allianz, Českou pojišťovnu (pouze dražší varianty POV), Generali či Triglav. U dalších pojišťoven je možné střet se zvěří sjednat jako doplňkové pojištění za pár korun ročně.