Získejte nejlevnější povinné ručení
Porovnat povinné ručení
Porovnáváme nabídky těchto společností

Sazby povinného ručení

Ceny za povinné ručení si určuje každá pojišťovna zvlášť, a proto se pojistné může lišit i o stovky a dokonce tisíce korun. Povinné ručení sazby stanovují pojišťovny pravidelně každý rok na podzim, aby nové ceníky stihly upravit do konce roku. Co vše výši pojistného ovlivňuje?

Druh vozidla. Jedním ze základních kritérií je druh vozidla, tedy to, zda se jedná o osobní automobil, motocykl, nákladní vozidlo či pouze přípojný vozík. Mezi jednotlivými druhy bývá zásadní rozdíl a to s ohledem na rizika, která daný druh vozidla při případné nehodě může představovat.

Objem motoru. Následuje objem motoru, který má význam především u osobních vozidel a motocyklů. Některé pojišťovny zvýhodňují motory s nízkým obsahem válců, jiné zase nabízí výhodnější podmínky vozidlům s vyšším obsahem.

Bonus nebo malus. Na ceně povinného ručení se nemalou měrou podílí tak sám řidič a jeho schopnosti. Všechny pojišťovny bez výjimky zajímá řidičova minulost a počet nehod, které má nebo naopak nemá za sebou. Řidiči, kteří jezdí bezpečně, bývají logicky zvýhodňováni a získávají tzv. bonusové body. Naopak rizikoví řidiči bývají trestání a platí vyšší pojistné jako trest.

Účel vozidla. Pojišťovny rovněž posuzují účel, k jakému je vozidlo využíváno. Jinak hledí na vozidla určená k osobnímu použití a jinak na firemní. Za nejvíce rizikové bývají tradičně považovány vozidla taxislužeb. Zcela odlišný pohled však mají na tzv. přednostní vozidla, která slouží záchranným sborům (sanitky, hasičská vozidla, atd.).

Chci porovnat nabídky