Cestujete často do zahraničí autem? Podívejme se, zda Vás v okolních zemích čekají změny, a jaké konkrétně. Rok 2014 přináší řadu změn a novinek, na které byste měli být v nejlepším případě dobře připraveni.

Nejvíce změn přináší začátek roku. Nejinak je tomu i pro nový rok 2014. V okolních zemích dochází k řadě změn i novinkám, které si ve stručnosti představíme na následujících řádkách.

Německo

Zásadní změnu u našeho souseda je zavedení nového bodového systému, který však začne platit až od 1. května 2014. Nejenže dojde ke změnám udílení počtu bodu, ale především dojde k navýšení pokut. Rovněž dojde k urychlení zasílání pokut u vybraných osmí přestupků (překročení rychlosti, nezastavení na výzvu policie, přestupky při předjíždění, atd.) a to navíc v mateřském jazyce viníka. V každém vozidle musí být reflexní vesta dle evropské normy EN 471 ve žluté či oranžové barvě.

Rakousko

V Rakousku dojde ke zdražení roční dálniční známky na 82,70 EUR a dalších rychlostních komunikací. To platí také pro tunely, kde byly poplatky navýšeny od 0,5 EUR výše. Například poplatek za Tauernský a Katschberský tunel na Tauernské dálnici A 10 teď přijde na 11 EUR místo původních 10 EUR.

Švýcarsko

Nově musí mít všechna vozidla rozsvícená světla také přes den. Výjimkou jsou pouze vozidla s datem registrace před 1. lednem 1970. Za jízdu bez svícení hrozí řidiči pokuta ve výši 40 franků. Pro řidiče z povolání, učitele v autoškolách a začínající řidiče striktně platí hranice 0,1 promile alkoholu v krvi. U ostatních činí hranice 0,5 promile. Při překročení hranice může viníkovi kromě pokuty hrozit také vězení.

Itálie

Ve vybraných Alpských regionech byla čerstvě zavedena povinnost mít auto kompletně přezuté na zimní pneumatiky a sebou vozit zimní řetězy.

Slovinsko

Stejně jako Rakušané Slovinci zdražili roční dálniční známku z 95 EUR na 110 EUR. U krátkodobých vinět (týdenní a měsíční) se naštěstí ceny nemění. I v letošním roce zaplatí Češi za slovinské dálnice 15 EUR v případě týdenní známky a 30 EUR za měsíční známku.

Náš TIP: “Nezapomeňte mít na svých cestách do zahraničí kvalitní cestovní pojištění. S tím Vám pomůže specializovaný web Úspory.cz.