V minulosti byla koupě kradeného auta velkým problém pro kupujícího. Ten totiž za vozidlo řádně zaplatil, ale zpět své peníze již nedostal. Auto navíc zabavila policie bez náhrady. Nákup ojetého vozidla zdaleka není tak jednoduchý a to zejména v případě kradených vozidel. Navíc současné právo rozlišuje, podle jakého práva byla kupní smlouva uzavřena. "Dnešní právo rozlišuje, zda je kupní smlouva uzavřena podle občanského, nebo obchodního zákoníku, a podle toho se liší, zda je víc chráněn původní vlastník, nebo poctivý nabyvatel," vysvětluje právník Milan Hulmák z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, který se také podílel na přípravě nového občanského zákoníku.

Spravedlivější nový občanský zákoník chrání poctivé kupující

Nový občanský zákoník toto zastaralé a nespravedlivé řešení konečně mění. "Krajní a nespravedlivá jsou dnes obě řešení, nový občanský zákoník je proto nahrazuje jedinou smlouvou s vyváženou ochranou. Chráněn bude poctivý nabyvatel, s výjimkou případů, kdy původní vlastník prokáže, že věc ztratil nebo mu byla odcizena," dodává Milan Hulmák. Nově platí, že je možné získat věc také od nevlastníka. To však platí pouze pro případy, kdy kupující nemohl vědět, že prodávající není skutečným vlastníkem. V takovém případě mu koupená věc (auto) zůstane v majetku. Původní vlastník sice nebude mít nárok na vrácení věci, ale bude moci vymáhat škodu po prodejci. To však neplatí pro věci koupené v bazaru či zastavárně. Zde je totiž riziko koupě kradené věci možné předpokládat. Původní vlastník se tak může o svůj majetek přihlásit nejpozději do tří let. Kupující má poté právo vymáhat škodu po prodejci.

Náš tip: “Nezapomínejte na kvalitní pojištění svého auto. Na http://www.ipojisteni.cz/ Vám zajistíme nejen povinné ručení, ale i havarijní pojištění. Navíc získáte pneupojištění a pojištění dopravních pokut ZDARMA.”