Ačkoli si řada motoristů myslí opak, přezouvání do zimních pneumatik stále není povinné. Zimní pneumatiky musíte mít v období od 1. 11. do 31. 3. a zároveň pokud je na silnici vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo se vzhledem k aktuálnímu počasí očekává, že se někde po cestě sníh led či námraza vyskytnou. Pokud tedy očekáváte, že i v zimě pojedete jen po suché silnici, letní pneumatiky mít nemusíte. Při běžném ježdění v zimě ale máte prakticky jistotu, že se někde během cesty sníh či led na silnici vyskytne. I z hlediska bezpečnosti je samozřejmě daleko lepší, pokud zimní pneumatiky máte, a pravidelné přezouvání by proto mělo být samozřejmostí pro každého majitele auta.

Pokud navíc budete mít havárii na letních pneumatikách během zimního období, může vaše pojišťovna třeba zkrátit nebo dokonce úplně zamítnout pojistné plnění. Důkaz, že jste měli mít zimní pneumatiky, sice leží na pojišťovně, i tak ale může být další jednání o pojistném plnění velmi nepříjemné. Týká se to jak havarijního pojištění, tak i povinného ručení.

Přezouvání pneumatik svépomocí chce vhodné nástroje a dostatek místa

Pokud si chcete pneumatiky přezout svépomocí, vyhraďte se na to tak dvě hodiny času a najděte si dostatek místa – ideální je rovná plocha. Sežeňte si také všechny potřebné nástroje (hever, klíče, kompresor k dohuštění) a také pracovní rukavice. Ještě před demontáží kola, stav pneumatiky zkontrolujte a třeba křídou označte, kde které kolo na autě bylo. Při dalším přezouvání na jaře můžete u aut s předním náhonem zkusit vyměnit zadní kola za přední, která mívají více sjetý vzorek.

Poté auto zvedněte, kola demontujte a namontujte nová. Pokud nejdou povolit šrouby, zkuste je krátce prostříknout přípravkem WD40, někteří odborníci však mazání šroubů nedoporučují a raději se spoléhají na sílu. Nová kola namontujte tak, jak vás to kdysi učili v autoškole – šrouby utáhnete křížem a jakmile auto bude z heveru dole, kola dotáhněte. Šrouby dotahujte silně, ale ne extremní silou. Poté ještě zkontrolujte tlak v pneumatikách a osaďte na kola poklice.

Do pneuservisu se objednejte včas

Přezouvání v pneuservisu má několik výhod. Je zejména mnohem pohodlnější. Důležité je však také to, že odborník v kvalitním pneuservisu pneumatiky a stav kol také zkontroluje. V období přezouvání pneumatik mají pneuservisy logicky nejvíce práce, proto se na přezutí objednejte zavčas.

Jak skladovat pneumatiky?

Po demontáži kola s letními pneumatikami opláchněte vodou a uskladněte. Požadavky na skladování pneumatik nejsou nijak náročné – stačí suché, chladné a tmavé místo. Pneumatiky s disky skladujte umetené na sobe ve sloupci, nebo je zavěste na stěnu za ráfek. Kola mohou i stát, ale v takovém případě je zhruba jednou za měsíc pootočte, aby se plášť pneumatiky dlouhým stáním nedeformoval.