Češi jsou v tomto směru poměrně vynalézaví, tudíž se na našem trhu můžete setkat s celou řadou podvodů. Výjimkami nejsou přetočené kilometry, neodborné zásahy do karosérie nebo vybavení, zamlčování informací nebo falšování dokladů od vozidla. Některé podvody odhalí i průměrný řidič, některé však ani zkušený automechanik.

Nejčastější podvody prodejců ojetých automobilů:

Přinášíme Vám pár rad, jak se nestát obětí podvodu: Ruce

Porovnejte doklady a základní identifikátory vozidla

Zjistíte tak, zda údaje v dokladech souhlasí se skutečností. Základní identifikátory jako kódy na sklech, bezpečnostních pásech nebo VIN kód vyražený v motorovém prostoru Vám pomohou celkem bezpečně určit rok výroby auta a vyhnete se tak koupi tzv. omlazeného vozu.

Zjistěte původ vozidla

Pro obyčejného spotřebitele téměř nedosažitelný cíl. Kupující téměř nemá šanci zjistit pravý původ vozidla. Je proto vhodnější kupovat auto přes autorizovaného prodejte a ne přes inzerát nebo u malých autobazarů. Kromě původu je také důležité, zda není vozidlo ve vlastnictví třetí osoby. Kontrolou technického průkazu se dá ve většině případu zjistit posledního majitele. Nezapomeňte prověřit, zda na vozidlo není uvaleno zástavní právo nebo exekuce.

Pořádně si vozidlo prohlédněte

Stav vozidla můžete odhadnout i od oka, jak se tak říká. Pokud si na to ale netroufáte, nechte raději vozidlo prohlédnout profesionálem. Pokud se do toho přece jenom pustíte sami, zaměřte se na:

Auto projeďte

Před podepsáním kupní smlouvy rozhodně vozidlo projeďte. Jenom při jízdě se totiž projeví vady, které nejsou na první pohled vidět. Pokud se vám vozidlo zdá v pořádku a rozhodnete se pro jeho koupi, nezapomeňte si na závěr vyžádat všechny klíče od vozu a také veškerou dokumentaci k vozidlu.

Užitečné odkazy: