Každé vozidlo, které se pohybuje na veřejné komunikaci, nebo kterému byla přidělena registrační známka nebo technický průkaz, musí mít sjednané povinné ručení.

Porovnejte povinné ručení a ušetřete na pojištění.

Přestupek a pokuta za nepojištěné vozidlo

Kdo při silniční kontrole nepředloží doklad o zaplacení povinného ručení, dopouští se přestupku s pokutou od 1 500 do 3 000 Kč.

Policie případ předá správnímu orgánu jako přestupek provozování nepojištěného vozidla, za nějž hrozí pokuta od 5 000 do 40 000 Kč.

Pojištění vozidla ve lhůtě

Po skončení pojištění musí majitel vozu auto znovu nechat pojistit, a to do 14 dnů. Nebo může odevzdat registrační značky a osvědčení na registr vozidel. Tím se zbaví povinnosti pojistit vozidlo.

Pokud se do 14 dnů nepojistí, ale nic neodevzdá, dopouští se opět přestupku s pokutou od 2 500 do 20 000 Kč. Pokud s nepojištěným vozidlem vyjede na silnici, hrozí mu pokuta vyšší, až 40 000 Kč.

Havárie bez pojištění

Pokud řidič s nepojištěným vozidlem havaruje, musí vše splácet ze svého. O poškozeného se sice postará Česká kancelář pojistitelů, ale ta si pak svoje pohledávky vymáhá u řidiče s nepojištěným vozidlem, což může v případě neschopnosti splácet vést až k exekuci.

Kdo si zaplatí povinné ručení, a k tomu přidá havarijní pojištění, může klidně spát a bezpečně jezdit.