Zničený předek auta po nehodě

Zavinili jste nehodu pod vlivem alkoholu? Pojištění vám nepomůže

25. 3. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Alkohol za volant prostě nepatří. V případě, že pod vlivem alkoholu usednete za volant a zaviníte nehodu, ponesete veškeré důsledky této osudné životní chyby včetně těch finančních. Pojišťovna za vás neuhradí vzniklou škodu ani z povinného ručení, ani z havarijního pojištění.

V České republice platí nulová tolerance alkoholu při řízení motorového vozidla. I pouhá sklenička vína nebo jedno pivo na zahnání žízně vás může vyjít pěkně draho. Přesto řidičů řídících pod vlivem alkoholu přibývá. V roce 2018 opilí řidiči způsobili více než 4 600 dopravních nehod. O rok dříve bylo číslo nižší o 400 případů. V důsledku těchto nehod zbytečně zemřelo 76 osob.

Řízení pod vlivem alkoholu patří do základních výluk

Každá pojistná smlouva obsahuje seznam výluk, na které se pojištění nevztahuje. Alkohol je součástí tohoto seznamu snad u všech typů pojištění. Povinné ručení a havarijní pojištění nejsou výjimkou. Myslete na to, až budete po dvou pivech usedat za volant s tím, že jste naprosto střízliví a v pohodě. Policie i pojišťovna bude zcela určitě zastávat opačný názor.

Pokud totiž způsobíte nehodu a bude vám naměřen alkohol v krvi, nacházíte se v pořádném průšvihu. Pojišťovna má právo odmítnout uhradit vzniklé škody. Tedy ono je to trochu složitější. Pokud způsobíte škody jiné osobě či osobám na jejich majetku, zdraví či životě, pojišťovna jim škodu uhradí. Následně to ale bude vymáhat po vás jako po viníkovi. Způsobíte-li škodu sám sobě, nedostanete ani korunu i přesto, že si platíte dobré havarijní pojištění.

„U alkoholu jsou dva pohledy. U povinného ručení vždy poškozenému vyplatíme pojistné plnění, které mu náleží. Nicméně pak tu částku, kterou vyplatíme, můžeme vymáhat po viníkovi škody, který byl pod vlivem alkoholu. U havarijního pojištění pak nemusí pojišťovna vyplatit řidiči žádnou částku na opravu auta,“ potvrzuje Milan Kaňa z Kooperativa pojišťovny.

Podvádět se nevyplácí

Pojišťovny rovněž uvádí desítky případů pojistných podvodů, kdy se řidiči snaží pojistné přece jenom získat. Ne vždy se jim to podaří. Kromě toho, že pojistně nakonec nedostanou, porušují zákon a hrozí jim trest za pojistný podvod.

„Paní na osamělé cestě narazila do stromu. V bezprostředním okolí sice nikdo nebyl, ale nevšimla si, že ji v poli někdo pozoruje. Zavolala odtahovou službu, ta vůz naložila a odvezla. Za 24 hodin ho přivezla a zasekla zpátky do toho stromu. Teprve potom řidička oficiálně zavolala policii a odtahovku. Pointa byla, že měla vypito a tudíž věděla, že o 24 hodin dříve by z havarijního pojištění nedostala pojistku,“ popisuje jeden z mnoha pokusů o podvod Václav Bálek z Allianz pojišťovny.

Pojišťovna Allianz také uvedla, že postihy kvůli alkoholu tvoří více než 50 procent regresů z povinného ručení. Konkrétně v roce 2018 šlo o 200 případů ze 423. Kooperativa hlásí, že rovněž řešila cca 200 případu o celkovém objemu asi 20 milionů korun, což bylo o 5 milionů více než v předchozím roce.

Z pohledů oblastí v České republice se na “vrcholu žebříčku řízení v opilosti” drží jihozápadní Morava, západní Čechy, zejména pak okresy Břeclav, Plzeň, Znojmo a Jindřichův Hradec. Zde je podíl dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu vyšší než 10 % všech nehod.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.