<meta name="keywords" content="havarijní pojištění, kalkulace, kalkulačka " /> <meta name="description" content="Havarijní pojištění online od ipojisteni.cz. Srovnejte pomocí kalkulace nabídky všech pojišťoven v ČR a vyberte si nejlevnější havarijní pojištění." /> <meta name="title" content="Navrhněte si vlastní SPZ!" />
Získejte nejlevnější povinné ručení
Porovnat povinné ručení
Porovnáváme nabídky těchto společností

Navrhněte si vlastní SPZ!

Vláda přichází s novým zákonem, podle kterého si řidiči budou moci navrhnout vlastní registrační značku na vozidlo. Registrační značka už tedy nebude dál vydávána podle místa bydliště a ještě k tomu zůstane řidiči po celý život. Za jednu tabulku s vlastním nápisem zaplatí řidiči od 5 000 Kč.

Ilustrační obrázek

V současnosti je řidič povinen měnit registrační značku vozidla vždy, pokud se stěhuje do jiného kraje, nebo pokud si pořizuje nové vozidlo. Toto chce vláda nyní změnit. Podle nového zákona vydrží jedna značka řidiči po celý život. Zákon, který zatím prošel prvním čtením, by mohl začít platit již na podzim letošního roku nebo od ledna 2014.

Vláda si od zákona slibuje především nový příjem do rozpočtu. Za nové značky podle vlastní předlohy totiž občan zaplatí 10 000 Kč. Doposud se za registrační značku platilo pouze pár stovek. Kromě výnosů se také výrazně sníží celkové náklady na výrobu značek. Díky tomu, že registrační značky již nebudou vázány na vozidlo, ale nově na řidiče, uspoří vláda několik desítek miliónů korun ročně.

Od příštího roku se tak na silnicích mohou objevit značky Jana67 nebo Agent007

Nejzajímavější novinkou ovšem bude již zmiňovaná možnost výběru nápisu na značce. Na auto si tak můžete pověsit své jméno nebo přezdívku. Zakázané budou pouze vulgární slova a nápisy odkazující na existující firmu, tedy jakoukoliv formu reklamy. Ministerstvo myslí také na ty, kteří nebudou ochotni platit 10 000 Kč za vlastní značky. V budoucnu se tak budou vyrábět značky s náhodně vybranými symboly.

Jestli bude o značky o zájem, se zatím neví. Většina řidičů pravděpodobně nebude ochotna za registrační značku zaplatit tolik peněz. Ostatně tomu napovídá i situace na Slovensku, kdy možnosti navrhnout si za úplatu vlastní nápis, využilo jen několik málo tisíc řidičů.