<meta name="title" content="Cenu povinného ručení ovlivní nová kritéria" />
Získejte nejlevnější povinné ručení
Porovnat povinné ručení
Porovnáváme nabídky těchto společností

Cenu povinného ručení ovlivní nová kritéria

Pojišťovny již delší dobu přiznávají, že na povinném ručení tratí. Na škodách vyplatí výrazně více, než vyberou od pojištěných. Kromě toho, že se chystají povinné ručení zdražovat, také mění pravidla stanovování pojistného. Jaké novinky si pro řidiče připravily v roce 2018?

Povinné ručení se nachází pod cenou, konstatují pojišťovny a přiznávají, že se budou muset uchýlit ke zdražení. Zvyšování pojistného se však nebude týkat všech řidičů stejně. Pojišťovny totiž mění pravidla při určování pojistného. Půjde například o podrobnější segmentování řidičů do skupin či změny v technických parametrech.

Připlatí si rizikoví řidiči

Pojišťovny stále častěji rozdělují řidiče do různých skupinu. Cenu povinného ručení tak například ovlivňuje to, zda je řidič v rizikové skupině, kde hrozí vyšší riziko zavinění dopravní nehody. Do této skupiny patří zejména mladí řidiči ve věku do 26 let a majitelé silných aut. Tyto parametry však nejsou jediné, které rozhodují o tom, zda je řidič rizikoví či není.

Pojišťovny například začínají hodnotit styl jízdy pomocí speciálních aplikaci. I mladému řidič, který jezdí zodpovědně, tak pojišťovny mohou nabídnout nižší cenu u povinného ručení. Tento způsob již využívá pojišťovna Axa a uvažují o něm i další pojišťovny.

Dalším kritériem, který má vliv na cenu povinného ručení, je počet najetých kilometrů. Levnější povinné ručení získají ti řidiči, kteří ujedou menší vzdálenost. Pojišťovny předpokládají, že s vyšším počtem najetých kilometrů roste i pravděpodobnost způsobení škody. S počtem ujetých kilometrů kalkulují například Allianz a Uniqa pojišťovna.

Pojišťovna Allianz nabízí slevu rodičům s dětmi, u kterých se předpokládá, že jezdí zodpovědněji. I toto kritérium bude mít v budoucnu na výši pojistného větší vliv než dosud.

Cenu povinného ručení ovlivní nejen objem, ale také výkon

V minulosti se povinné ručení řídilo zejména objemem motoru auta. Nyní se pojišťovny začínají zaměřovat také na výkon a hmotnost vozidla. S hmotností vozidla již nyní při tvorbě ceny počítá Hasičská vzájemná pojišťovna. Axa s tím počítá od března a uvažuje o tom také ČSOB pojišťovna.

Které parametry tedy nově ovlivní cenu povinného ručení?

  • Míra rizikovost řidiče podle věku

  • Styl jízdy

  • Počet najetých kilometrů za rok

  • Rodičovství

  • Výkon motoru

  • Hmotnost vozidla

Při výběru povinného ručení je tedy stále výhodnější porovnat si nabídky od konkurenčních pojišťoven. Ovlivnit cenu bude také možné již samotným nákupem vozidla. Je třeba počítat s tím, že dražší povinné ručení bude u výkonných a těžkých automobilů. Významnější roli také bude hrát výběr pojišťovny. Jezdíme-li méně, vyplatí se oslovit pojišťovnu, která nabízí levnější povinné ručení při nízkém nájezdu a podobně.