Modré auto

Povinná výbava v autě

24. 12. 2018
|
Délka čtení: 7 min.

Aktuální seznam povinné výbavy platný od 1. ledna 2019 najdete najdete v zákoně č. 341/2002 Sb. Otázkou je, zda by seznam věcí neměl být po letech upraven.

Vždyť ve světě diodových a laserových světel jsme stále nuceni vozit náhradní žárovky. Nemluvě o tom, že spoustu triviálních závad na novém autě už stejně nejsme schopni svépomocí opravit. Stále tak musíme vozit věci, se kterými si většina řidičů a řidiček stejně neví rady. Zákon je ale zákon, a kdo nechce riskovat pokutu, povinnou výbavu ve svém autě vozit musí.

Povinná výbava pro rok 2019

Povinná výbava se už dlouhé roky nedočkala žádných velkých změn, a tak byste ve svém autě za každých okolností měli mít následující položky:

Náhradní elektrické pojistky

Konkrétně byste sebou měli vozit pojistky od každého použitého druhu. Obvykle stačí na benzínce zakoupit univerzální sadu. Pravdou ale, je že většina řidičů ani netuší, kde ve svém autě mají pojistnou skříň, natož aby si sami pojistky kontrolovali a měnili.

Náhradní žárovky

Opět by mělo jít o žárovky od každého druhu sloužícího k vnějšímu osvětlení a světelné signalizaci včetně nářadí potřebného k výměně. U dnešních aut je ale často velký problém vyměnit si žárovku bez pomoci servisu, u laserových a diodových světel to ani nelze.

Příruční zvedák (tzv. hever)

Parametry zvedáku musí odpovídat zákonu, který říká, že jeho nosnost se musí rovnat největší technicky přípustné hmotnosti na nápravu nejvíce zatížené nápravy vozidla nebo jízdní soupravy nebo rovnající se hmotnosti zvedané části vozidla z největší technicky přípustné hmotnosti vozidla při zvedání této části způsobem stanoveným výrobcem pro použití zvedáku. Trochu složité, že?

Náhradní kolo a klíč na matice kol vozidla

Náhradní ráfek včetně pneumatiky musí být v autě umístěn v pevném držáku. Výjimkou jsou vozidla vybavená koly zvláštní konstrukce, která umožňuje nouzové dojetí.

Autolékárnička

Nejlépe uděláte, pokud kompletně vybavenou lékárničku zakoupíte na benzínce. Pokud cokoliv z ní použijete, musíte to okamžitě doplnit. Někteří řidiči raději koupí novou. Samozřejmě nesmí být prošlá, takže jednou za čas zkontrolujte její expiraci.

Výstražný trojúhelník a reflexní vesta

Pokud v případě nouze, poruchy či nehody zastavíte na místě, které k tomu není určeno, musíte mít na sobě oblečenou reflexní barvu a na místo nehody upozornit pomocí výstražného trojúhelníku.

10 věcí, které se hodí mít v autě pro každou situaci

Kromě povinné výbavy, o jejíž užitečnosti bychom v některých případech mohli diskutovat, je vhodné mít v autě pár praktických věcí nad její rámec. Některé z nich s největší pravděpodobností využijete častěji než povinnou výbavu. Které to jsou?

Startovací kabely - samozřejmě platí pouze v případě, že u vašeho auta jdou použít


Tažné lano - užitečný doplněk, který vás vytáhne z bryndy

Deštník (pláštěnka) - vzpomenete si na něj, až budete promoklí přebíhat od auta nebo měnit kola

Čelovka - až vás v noci zastihne nečekaný problém, nebude existovat jiná věc, kterou byste viděli raději

Destilovaná voda - když vám na cestách dojde chladící kapalina, jednoduše si ji namícháte

Reflexní vesta pro celou posádku - je to prostě bezpečnější

Pracovní rukavice - při výměně kol v terénu si těžko po špinavé práci umyjete ruce mýdlem

Základní nářadí - šroubovák, klíče a kleště příliš místa nezaberou a občas se hodí

Řezač pásů - není to věc, kterou byste chtěli použít, ale když se pásy zaseknou, budete za něj rádi

Záznam o dopravní nehodě - v případě problému budete mít jistotu, že jste nezapomněli vyplnit nic důležitého


Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?